Kultúra dialógu a právo na život

4. apríla 2014, michalhornak, Filozofia Viera

Posvätnosť života, právo na potrat, to všetko sú témy ostro rezonujúce našou spoločnosťou a viac ako inde, práve tu je nevyhnutnosť viesť otvorený dialóg. Dialóg bez potreby presadzovania ideológie, alebo akejkoľvek agendy, lebo taký dialóg stráca všetky predpoklady toho, čím má dialóg byť.

Ladislav Hanus často písal o pestovaní kultúry dialógu a o tom, že ako kresťania musíme byť pripravení na éru pluralizmu. Nie budovať barikády a polarizovať spoločnosť, ale naučiť sa kultúrne viesť dialóg aj s ideovo úplne odlišnými skupinami. Bohužiaľ, situácia na Slovensku je v stave silnej polarizácie kresťanskej a sekulárnej kultúry, kde vedieme viac vojnu ako dialóg. Tento stav potom spôsobuje znechutenie a nezáujem u tých, ktorí majú umiernenejší, alebo neutrálnejší postoj. A to je veľké zlyhanie, pretože otázka posvätnosti ľudského života je pre spoločnosť nesmierne dôležitá.

Často práve vzťah spoločnosti k starým, bezbranným a postihnutým je ukazovateľom jej úrovne. Ako príklad by som chcel uviesť kultúru dialógu, ktorú som v tejto otázke zažil počas online semestra o praktickej etike na Princeton-skej Univerzite, ktorú vedie jeden z najznámejších zástancov pro-choice voľby Peter Singer. Profesor Singer pozval na svoju hodinu zaoberajúcu sa potratmi a posvätnosťou ľudského života katolíckeho filozofa Charlesa Camosy-ho a spoločne viedli medzi sebou jeden z najkultivovanejších dialógov aký som videl pri tejto tématike. Profesof Camosy predstavoval ideál kultúry dialógu, o ktorej písal Ladislav Hanus. Problém vnímania posvätnosti ľudského života a potencionality, ktorú v sebe nesie každé nenarodené dieťa, vysvetľoval bez nutnosti ideologického podfarbenia a náboženských argumentov, voči ktorým je ťažko viesť racionálnu diskusiu.

Taktiež som sa dozvedel, že profesor Singer a Camosy každoročne usporadúvajú konferenciu “Open Hearts, Open Minds and Fair-Minded Words”, na ktorej sa zúčastňujú obe názorové spektrá a v spoločnom dialógu hľadajú celospoločenské riešenie tejto ťažkej témy. Možno je to niečo, do čoho potrebujeme ako spoločnosť dorásť a kým dorastieme, som rád, že existujú projekty ako Bratislava za život, ktoré udržujú tému hodnoty ľudského života stále otvorenú a každoročne pripomínajú spoločnosti, že je to téma, o ktorej potrebujeme viesť dialóg.